Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 16,000/- |
| USD Price | $ 149/- |
| Brand | Xiaomi Mobiles |
| Model No | Redmi Y1 (Note 5A) |
Launch
| Launch Date | 2017, December 02 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 38, 40 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Body
| Dimensions | 153 x 76.2 x 7.7 mm (6.02 x 3.00 x 0.30 in) |
| Weight | 153 g (5.40 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass 3), plastic back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Gold, Dark Grey, Silver, Rose Gold |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.5 inches, 83.4 cm2 (~71.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 720 x 1280 pixels, 16:9 ratio (~267 ppi density) |
Platform
| OS | Android 7.1.2 (Nougat), MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm MSM8940 Snapdragon 435 (28 nm) |
| CPU | Octa-core 1.4 GHz Cortex-A53 |
| GPU | Adreno 505 |
Memory
| RAM | 3GB |
| Storage | 32GB/64GB, eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 13 MP, f/2.2, 1/3.1", 1.12µm, PDAF |
| Features | LED flash, HDR, panorama |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 1 |
| 16 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/3.06", 1.0µm |
| Video | 1080p@30fps |
Battery
| Capacity | Li-Ion 3080 mAh, non-removable |
| Talk Time | Up to 32 h (3G) & Up to 240 h (3G) |
Smartphone Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 4.2, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDSInfrared port,YesRadio,FM radio |
| NFC | No |
| USB | microUSB 2.0 |
Performance
| Performance | GeekBench: 2610 (v4.4) GFXBench: 5.6fps (ES 3.1 onscreen) |
| Display | Contrast ratio: 1673:1 (nominal), 2.556 (sunlight) |
| Loudspeaker | Voice 68dB / Noise 72dB / Ring 86dB |
| Audio quality | Noise -92.1dB / Crosstalk -89.7dB |
| Battery life | Endurance rating 74h |
Xiaomi Redmi Y1 Note 5A City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Karachi | Rs 16,000/- |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Lahore | Rs 16,000/- |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Faisalabad | Rs 16,000/- |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Islamabad | Rs 16,000/- |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Peshawar | Rs 16,000/- |
|---|
| Xiaomi Redmi Y1 Note 5A Price in Quetta | Rs 16,000/- |
|---|