Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 13,500/- |
| USD Price | $ 151/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | Lumia 710 T Mobile |
Launch
| Launch Date | 2000, January 31 |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 1700 / 1900 / 2100 Speed,HSPA 14.4/5.76 Mbps |
Body
| Dimensions | 119 x 62.4 x 12.5 mm, 81.1 cc (4.69 x 2.46 x 0.49 in) |
| Weight | 125.5 g (4.41 oz) |
| SIM | Micro-SIM |
| Colors | Black, white/black |
Display
| Type | TFT |
| Size | 3.7 inches, 39.0 cm2 (~52.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 480 x 800 pixels, 5:3 ratio (~252 ppi density) |
Platform
| OS | Microsoft Windows Phone 7.5 Mango |
| Chipset | Qualcomm MSM8255 Snapdragon S2 |
| CPU | 1.4 GHz Scorpion |
| GPU | Adreno 205 |
Memory
| RAM | 512MB |
| Storage | 8GB |
| Card Slot | No |
Main Camera
| 1 |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 720p@30fps |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 1300 mAh battery (BP-3L |
| Talk Time | Up to 7 h |
Smartphone Features
| Sensors | Accelerometer, proximity, compass ,MP3/WAV/eAAC+/WMA player MP4/H.264/WMV player Document viewer/editor Video/photo editor |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g/n |
| Bluetooth | 2.1, A2DP, EDR |
| GPS | Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia Lumia 710 T Mobile City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Karachi | Rs 13,500/- |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Lahore | Rs 13,500/- |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Faisalabad | Rs 13,500/- |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Islamabad | Rs 13,500/- |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Peshawar | Rs 13,500/- |
|---|
| Nokia Lumia 710 T Mobile Price in Quetta | Rs 13,500/- |
|---|