Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 27,700/- |
| USD Price | $ 213/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | E66 |
Launch
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1900 - American versionSpeed,HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Body
| Dimensions | 107.5 x 49.5 x 13.6 mm, 62.6 cc (4.23 x 1.95 x 0.54 in) |
| Weight | 121 g (4.27 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | White Steel, Grey Steel, Black, Red |
Display
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.4 inches, 17.8 cm2 (~33.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~167 ppi density) |
Platform
| OS | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| CPU | 369 MHz ARM 11 |
Memory
| RAM | 128MB |
| Storage | 110MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4U)Stand-by,Up to 264 h (2G) / 336 h (3G)Talk time,Up to 7 h 30 m (2G) / 7 h 30 min (3G) |
Smartphone Features
| Sensors | AccelerometerBrowser,WAP 2.0/xHTML, HTML ,MP3/AAC/MP4 player Document viewer (Word, Excel, PowerPoint, PDF) incl. MS Office 2007 support via free update Push to talk Voice command/dial Turn-to-mute Organizer VoIP Printing |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Nokia Maps |
| Radio | FM radio |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia E66 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia E66 Price in Karachi | Rs 27,700/- |
|---|
| Nokia E66 Price in Lahore | Rs 27,700/- |
|---|
| Nokia E66 Price in Faisalabad | Rs 27,700/- |
|---|
| Nokia E66 Price in Islamabad | Rs 27,700/- |
|---|
| Nokia E66 Price in Peshawar | Rs 27,700/- |
|---|
| Nokia E66 Price in Quetta | Rs 27,700/- |
|---|