Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 23,100/- |
| USD Price | $ 149/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 6260 Slide |
Launch
| Launch Date | 2000, January 31 |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 1900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1900 / 2100 - American versionSpeed,HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Body
| Dimensions | 117.2 x 55.3 x 15.9 mm, 88 cc (4.61 x 2.18 x 0.63 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz)Keyboard |
Display
| Size | 3.5 inches, 33.8 cm2 (~52.1% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 360 x 640 pixels, 16:9 ratio (~210 ppi density) ,Handwriting recognition |
Platform
Memory
| Storage | 200MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 5 MP, AF |
| Features | Carl Zeiss optics, LED flash |
| Video | 480p@15fps |
Selfie Camera
| Single | 1 |
| VGA videocall camera |
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 950 mAh battery (BL-5F) |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / Up to 4 h (3G) |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 2.5mm audio jack |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.1, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Nokia Maps |
| NFC | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia 6260 Slide City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Karachi | Rs 23,100/- |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Lahore | Rs 23,100/- |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Faisalabad | Rs 23,100/- |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Islamabad | Rs 23,100/- |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Peshawar | Rs 23,100/- |
|---|
| Nokia 6260 Slide Price in Quetta | Rs 23,100/- |
|---|