Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 6,200/- |
| USD Price | $ 47/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 1680 Classic |
Launch
| Launch Date | 2000, January 31 |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 ,GSM 850 / 1900 - American versionGPRS,Class 10EDGE,Class 6 |
Body
| Dimensions | 108 x 46 x 15 mm, 66 cc (4.25 x 1.81 x 0.59 in) |
| Weight | 73.7 g (2.57 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Black, Slate Gray, Wine Red, Deep Plum |
Display
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 1.85 inches, 10.8 cm2 (~21.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~111 ppi density) ,Themes and wallpapers |
Memory
Main Camera
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BL-5CA)Stand-by,Up to 424 h |
| Talk Time | Up to 7 h 40 min |
Sound
| Loudspeaker | Loudspeaker ,Yes Alert types,Vibration Polyphonic(24), MP3 ringtones3.5mm jack ,No |
| 3.5mm jack | No |
Nokia 1680 Classic City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Karachi | Rs 6,200/- |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Lahore | Rs 6,200/- |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Faisalabad | Rs 6,200/- |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Islamabad | Rs 6,200/- |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Peshawar | Rs 6,200/- |
|---|
| Nokia 1680 Classic Price in Quetta | Rs 6,200/- |
|---|