Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 25,700/- |
| USD Price | $ 160/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 7900 Crystal Prism |
Launch
Network
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 850 / 2100 Speed,Yes, 384 kbps |
Body
| Dimensions | 112 x 45 x 11.3 mm, 55 cc (4.41 x 1.77 x 0.44 in) |
| Weight | 101 g (3.56 oz) |
Display
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~24.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
Memory
Main Camera
| Features | Selfie camera, ,No |
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 850 mAh battery (BL-6P)Stand-by,Up to 240 hTalk time,Up to 3 h |
Sound
| Loudspeaker | Loudspeaker ,Yes Alert types,Vibration Downloadable polyphonic, MP3 ringtones3.5mm jack ,No |
Nokia 7900 Crystal Prism City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Karachi | Rs 25,700/- |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Lahore | Rs 25,700/- |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Faisalabad | Rs 25,700/- |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Islamabad | Rs 25,700/- |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Peshawar | Rs 25,700/- |
|---|
| Nokia 7900 Crystal Prism Price in Quetta | Rs 25,700/- |
|---|