Xiaomi Mi Mix 3 Price in Pakistan
218 g (7.69 oz)
Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm)
6GB
6.26"
"
12MP
6GB
4000mAh
Rs 68,000
Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 68,000/- |
| USD Price | $ 410/- |
| Brand | Xiaomi Mobiles |
| Model No | Mi Mix 3 |
Launch
| Launch Date | 2018, February 06 |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 ,CDMA 800 / 1900 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 800 / 850 / 900 / 1700(AWS) / 1800 / 1900 / 2100 - Global ,CDMA2000 1xEV-DO ,HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 13, 17, 18, 19, 20, 25, 26, 28, 29, 30, 34, 38, 39, 40, 41, 66 - Global ,1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 17, 20, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE |
Body
| Dimensions | 157.9 x 74.7 x 8.5 mm (6.22 x 2.94 x 0.33 in) |
| Weight | 218 g (7.69 oz) |
| Build | Glass front (Gorilla Glass), aluminum back, plastic frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.39 inches, 100.2 cm2 (~85.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2340 pixels, 19.5:9 ratio (~403 ppi density) |
Platform
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 9.0 (Pie), MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.7 GHz Kryo 385 Silver) |
Memory
| RAM | 6GB |
| Storage | 128GB/128GB/256GB/256GB ,UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
Main Camera
| 2 | |
| Double | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| 5 MP, f/2.2, (depth) |
Selfie Camera
| Single | 2 |
| 20 MP, f/2.0, (wide), 1/3", 0.9µm 2 MP, f/2.2, 1.75µm, depth sensor | |
| Features | Dual |
Battery
| Capacity | Non-removable Li-Po 3200 mAh battery |
Smartphone Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | dual-band A-GPS, GLONASS, BDS, GALILEO, QZSS ,Yes |
| NFC | Yes |
| Radio | FM radio, recording |
| USB | microUSB 2.0, USB On-The-Go |
Xiaomi Mi Mix 3 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|---|
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Karachi | Rs 68,000/- |
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Lahore | Rs 68,000/- |
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Faisalabad | Rs 68,000/- |
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Islamabad | Rs 68,000/- |
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Peshawar | Rs 68,000/- |
| Xiaomi Mi Mix 3 Price in Quetta | Rs 68,000/- |