Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 33,499/- |
| USD Price | $ 199/- |
| Brand | Xiaomi Mobiles |
| Model No | Mi 8 Lite |
Launch
| Launch Date | 2018, February 04 |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 ,CDMA 800 & TD-SCDMA - China |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 - Global ,HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 - China |
| 4G bands | 1, 2, 3, 4, 5, 7, 8, 20, 28, 38, 40 - Global ,1, 3, 5, 7, 8, 34, 38, 39, 40, 41 - China |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (2CA) Cat6 300/50 Mbps |
Body
| Dimensions | 156.4 x 75.8 x 7.5 mm (6.16 x 2.98 x 0.30 in) |
| Weight | 169 g (5.96 oz) |
| Build | Glass front, glass back, aluminum frame |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Midnight Black, Aurora Blue, Twilight Gold |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 6.26 inches, 97.8 cm2 (~82.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2280 pixels, 19:9 ratio (~403 ppi density) |
Platform
| OS | Android 8.1 (Oreo), upgradable to Android 10, MIUI 11 |
| Chipset | Qualcomm SDM660 Snapdragon 660 (14 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.2 GHz Kryo 260 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 260 Silver) |
| GPU | Adreno 512 |
Memory
| Storage | 64GB 4GB RAM, 64GB 6GB RAM, 128GB 4GB RAM, 128GB 6GB RAM ,eMMC 5.1 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Main Camera
| 2 |
| Double | 12 MP, f/1.9, 1/2.55", 1.4µm, dual pixel PDAF |
| 5 MP, f/2.0, (depth) |
| Features | ,LED flash, |
Selfie Camera
| Single | 1 |
| 24 MP, f/2.0, 26mm (wide), 1/2.8", 0.9µm |
| Features | Single |
Battery
| Capacity | Non-removable Li-Po 3350 mAh battery |
Smartphone Features
| Sensors | Fingerprint (rear-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Sound
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| Radio | No |
| USB | Type-C 1.0 reversible connector |
Xiaomi Mi 8 Lite City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Karachi | Rs 33,499/- |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Lahore | Rs 33,499/- |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Faisalabad | Rs 33,499/- |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Islamabad | Rs 33,499/- |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Peshawar | Rs 33,499/- |
|---|
| Xiaomi Mi 8 Lite Price in Quetta | Rs 33,499/- |
|---|