Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 74,999/- |
| USD Price | $ 420/- |
| Brand | Xiaomi Mobiles |
| Model No | Black Shark |
Launch
| Launch Date | 2018, February 06 |
Network
| Technology | GSM / CDMA / HSPA / EVDO / LTE |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 ,CDMA 800 & TD-SCDMA |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1900 / 2100 ,CDMA2000 1xEV-DO |
| 4G bands | 1, 3, 4, 5, 7, 8, 12, 34, 38, 39, 40, 41 |
| Speed | HSPA 42.2/5.76 Mbps, LTE-A (3CA) Cat16 1024/150 Mbps |
Body
| Dimensions | 161.6 x 75.4 x 9.3 mm (6.36 x 2.97 x 0.37 in) |
| Weight | 190 g (6.70 oz) |
| Build | Glass front, aluminum back, aluminum frame |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
Display
| Type | IPS LCD capacitive touchscreen, 16M colors |
| Size | 5.99 inches, 92.6 cm2 (~76.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2160 pixels, 18:9 ratio (~403 ppi density) ,Always-on display |
Platform
| OS | Android 8.0 (Oreo) |
| Chipset | Qualcomm SDM845 Snapdragon 845 (10 nm) |
| CPU | Octa-core (4x2.8 GHz Kryo 385 Gold & 4x1.8 GHz Kryo 385 Silver) |
Memory
| RAM | 6GB |
| Storage | 64GB/128GB ,UFS 2.1 |
| Card Slot | No |
Main Camera
| 2 |
| Double | 12 MP, f/1.8, 1/2.9", 1.25µm, dual pixel PDAF |
| 20 MP, f/1.8, 1.0µm, AF, 2x optical zoom |
Selfie Camera
| Single | 1 |
| 20 MP, f/2.2, (wide), 1/2.8", 1.0µm |
| Features | Single |
Battery
| Capacity | Non-removable Li-Ion 4000 mAh battery |
Smartphone Features
| Sensors | Fingerprint (front-mounted), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band, Wi-Fi Direct, hotspot |
| Bluetooth | 5.0, A2DP, aptX HD, LE |
| GPS | A-GPS, GLONASS, BDS |
| USB | 2.0, Type-C 1.0 reversible connector |
Xiaomi Black Shark City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Karachi | Rs 74,999/- |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Lahore | Rs 74,999/- |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Faisalabad | Rs 74,999/- |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Islamabad | Rs 74,999/- |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Peshawar | Rs 74,999/- |
|---|
| Xiaomi Black Shark Price in Quetta | Rs 74,999/- |
|---|