Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 16,000/- |
| USD Price | $ 130/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | E71 |
Launch
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 900 / 2100 ,HSDPA 850 / 1900 - American versionSpeed,HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Body
| Dimensions | 114 x 57 x 10 mm, 66 cc (4.49 x 2.24 x 0.39 in) |
| Weight | 127 g (4.48 oz)Keyboard |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | White Steel, Grey Steel, Black, Red |
Display
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.36 inches, 17.2 cm2 (~26.5% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 320 x 240 pixels, 4:3 ratio (~169 ppi density) ,Five-way scroll key |
Platform
| OS | Symbian OS 9.2, Series 60 v3.1 UI |
| CPU | 369 MHz ARM 11 |
Memory
| RAM | 128MB |
| Storage | 110MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Features | LED flash |
| Video | 320p@15fps |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Po 1500 mAh battery (BP-4L |
| Talk Time | Up to 10 h 30 min (2G) / 4 h 30 min (3G |
Smartphone Features
| Sensors | Browser,WAP 2.0/xHTML, HTML ,WMV/RV/MP4/3GP player MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player Document editor (Word, Excel, PowerPoint, PDF) incl. MS Office 2007 support via free update Push to talk Voice command/dial Organizer Printing |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 b/g |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | Yes, with A-GPS; Nokia Maps |
| Radio | FM radio (E71 only) |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia E71 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia E71 Price in Karachi | Rs 16,000/- |
|---|
| Nokia E71 Price in Lahore | Rs 16,000/- |
|---|
| Nokia E71 Price in Faisalabad | Rs 16,000/- |
|---|
| Nokia E71 Price in Islamabad | Rs 16,000/- |
|---|
| Nokia E71 Price in Peshawar | Rs 16,000/- |
|---|
| Nokia E71 Price in Quetta | Rs 16,000/- |
|---|