Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 10,800/- |
| USD Price | $ 82/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 5000 |
Launch
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 ,GSM 850 / 1900 - American versionGPRS,Class 10EDGE,Class 6 (downlink only) |
Body
| Dimensions | 106 x 46 x 11.1 mm, 54 cc (4.17 x 1.81 x 0.44 in) |
| Weight | 74 g (2.61 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Cyber Green, Neon Blue, Perfect Purple |
Display
| Type | TFT, 65K colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.4% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) ,Downloadable wallpapers, screensavers |
Memory
| Storage | 12MB |
| Card Slot | Main Camera,Single,1.3 MPVideo,Yes |
Main Camera
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 700 mAh battery (BL-4B)Stand |
| Talk Time | Up to 4 h 45 min |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0 |
| GPS | No |
| Radio | FM radio |
| USB | No |
Nokia 5000 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 5000 Price in Karachi | Rs 10,800/- |
|---|
| Nokia 5000 Price in Lahore | Rs 10,800/- |
|---|
| Nokia 5000 Price in Faisalabad | Rs 10,800/- |
|---|
| Nokia 5000 Price in Islamabad | Rs 10,800/- |
|---|
| Nokia 5000 Price in Peshawar | Rs 10,800/- |
|---|
| Nokia 5000 Price in Quetta | Rs 10,800/- |
|---|