Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 16,900/- |
| USD Price | $ 130/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 7310 Supernova |
Launch
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 ,GSM 850 / 1800 / 1900 - American versionGPRS,Class 32, 88 kbpsEDGE,Class 32, 296 kbits |
Body
| Dimensions | 106.5 x 45.4 x 12 mm, 58 cc (4.19 x 1.79 x 0.47 in) |
| Weight | 83 g (2.93 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Steel Blue, Wasabi Green, Candy Pink, Mushroom Silver, Plum Jam, Electric Blue, Yellow Mellow, Graph |
Display
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~25.6% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
Memory
| Storage | 32MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 2 MP |
| Video | QCIF@15fps |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 860 mAh battery (BL-4CT) |
| Talk Time | Up to 4 h |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio, RDS |
| USB | microUSB 2.0 |
Nokia 7310 Supernova City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Karachi | Rs 16,900/- |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Lahore | Rs 16,900/- |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Faisalabad | Rs 16,900/- |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Islamabad | Rs 16,900/- |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Peshawar | Rs 16,900/- |
|---|
| Nokia 7310 Supernova Price in Quetta | Rs 16,900/- |
|---|