Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 6,500/- |
| USD Price | $ 40/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 6212 Classic |
Launch
| Launch Date | 2008, April 04 |
Network
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 850 / 2100 Speed,Yes, 384 kbps |
Body
| Dimensions | 114.7 x 47.1 x 14.5 mm, 66.1 cc (4.52 x 1.85 x 0.57 in) |
| Weight | 88 g (3.10 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Black |
Display
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~22.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
Memory
| Storage | 22MB |
| Card Slot | microSDHC (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4U) |
| Talk Time | Up to 3 h 20 min (2G) / 2 h 45 min (3G) |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | No |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | No |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | microUSB |
Nokia 6212 Classic City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Karachi | Rs 6,500/- |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Lahore | Rs 6,500/- |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Faisalabad | Rs 6,500/- |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Islamabad | Rs 6,500/- |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Peshawar | Rs 6,500/- |
|---|
| Nokia 6212 Classic Price in Quetta | Rs 6,500/- |
|---|