Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 9,100/- |
| USD Price | $ 56/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 2600 Classic |
Launch
| Launch Date | 2008, March 08 |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 GPRS,YesEDGE,Yes, DL only |
Body
| Dimensions | 109.6 x 46.7 x 12 mm, 63.5 cc (4.31 x 1.84 x 0.47 in) |
| Weight | 73.2 g (2.57 oz) |
Display
| Size | 1.77 inches, 9.9 cm2 (~19.3% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~116 ppi density) ,5-way navigation key |
Memory
Main Camera
| Features | Selfie camera, ,No |
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 870 mAh battery (BL-5BT)Stand-by,Up to 580 hTalk time,Up to 6 h |
Sound
| Loudspeaker | Loudspeaker ,Yes Alert types,Vibration Downloadable polyphonic, MP3 ringtones3.5mm jack ,No |
Nokia 2600 Classic City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Karachi | Rs 9,100/- |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Lahore | Rs 9,100/- |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Faisalabad | Rs 9,100/- |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Islamabad | Rs 9,100/- |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Peshawar | Rs 9,100/- |
|---|
| Nokia 2600 Classic Price in Quetta | Rs 9,100/- |
|---|