Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 12,100/- |
| USD Price | $ 94/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 6650 Fold |
Launch
| Launch Date | 2008, March 05 |
Network
| Technology | GSM / HSPA |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 2100 Speed,HSPA 3.6/0.384 Mbps |
Body
| Dimensions | 99.7 x 47 x 16.2 mm (3.93 x 1.85 x 0.64 in) |
| Weight | 112 g (3.95 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Silver, Black |
Display
| Type | TFT, 16M colors |
| Size | 2.2 inches, 15.0 cm2 (~32.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~182 ppi density) ,Second external TFT display, 256K colors (128 x 160 pixels) Downloadable screensavers, wallpapers |
Platform
| OS | Symbian, Series 60 v3.2 UI |
| CPU | 369 MHz ARM 11 |
Memory
| Storage | 30MB |
| Card Slot | microSD (dedicated slot) |
Main Camera
| 1 |
| Single | 2 MP |
| Features | LED flash |
| Video | Yes |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 1500 mAh battery (BP-4L) |
| Talk Time | Up to 6 h (2G) / 4 h (3G) |
Smartphone Features
| Sensors | Browser,WAP 2.0/xHTML ,WMV/RV/MP4/3GP player MP3/WMA/WAV/RA/AAC/M4A player Predictive text input Organizer Voice dial/memo |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | 2.0, A2DP |
| GPS | GPS Yes, with A-GPS |
| Radio | Stereo FM radio |
| USB | USB Proprietary |
Nokia 6650 Fold City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Karachi | Rs 12,100/- |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Lahore | Rs 12,100/- |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Faisalabad | Rs 12,100/- |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Islamabad | Rs 12,100/- |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Peshawar | Rs 12,100/- |
|---|
| Nokia 6650 Fold Price in Quetta | Rs 12,100/- |
|---|