Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 20,000/- |
| USD Price | $ 125/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 8800 Arte |
Launch
| Launch Date | 2007, December 03 |
Network
| Technology | GSM / UMTS |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 / 1900 |
| 3G bands | UMTS 2100 Speed,Yes, 384 kbps |
Body
| Dimensions | 109 x 45.6 x 14.6 mm, 65 cc (4.29 x 1.80 x 0.57 in) |
| Weight | 150 g (5.29 oz) |
Display
| Size | 2.0 inches, 12.4 cm2 (~24.9% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 240 x 320 pixels, 4:3 ratio (~200 ppi density) |
Memory
Main Camera
| 1 |
| Single | 3.15 MP, AF |
| Video | 480p@15fps |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 1000 mAh battery (BL-4U)Stand-by,Up to 300 hTalk time,Up to 3 h |
Sound
| Loudspeaker | Loudspeaker ,Yes Alert types,Vibration Downloadable polyphonic, MP3, video ringtones ringtones3.5mm jack ,No |
Nokia 8800 Arte City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Karachi | Rs 20,000/- |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Lahore | Rs 20,000/- |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Faisalabad | Rs 20,000/- |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Islamabad | Rs 20,000/- |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Peshawar | Rs 20,000/- |
|---|
| Nokia 8800 Arte Price in Quetta | Rs 20,000/- |
|---|