Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 2,200/- |
| USD Price | $ 13/- |
| Brand | Nokia Mobiles |
| Model No | 1202 |
Launch
| Launch Date | 2004, April 22 |
Network
| Technology | GSM |
| 2G bands | GSM 900 / 1800 ,GSM 850 / 1900 GPRS,NoEDGE,No |
Body
| Dimensions | 108 x 45 x 13.8 mm, 65.9 cc (4.25 x 1.77 x 0.54 in) |
| Weight | 82 g (2.89 oz) |
| SIM | Mini-SIM |
| Colors | Midnight black, Violet blue, Silver grey (Nokia 1203) |
Display
| Type | Monochrome graphic |
| Size | 1.8 inches, 10.2 cm2 (~21.0% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 128 x 160 pixels (~114 ppi density) ,Themes and wallpapers |
Memory
Main Camera
| Single | No |
| Features | Sound,Loudspeaker ,Yes3.5mm jack ,No ,2.5 mm audio jack |
Selfie Camera
Battery
| Capacity | Removable Li-Ion 720 mAh battery (BL-4C) |
| Talk Time | Up to 8 h |
Smartphone Features
| Sensors | Misc,Colors,Black, GreySAR,1.31 W/kg (head) 0.60 W/kg (body) SAR EU,0.91 W/kg (head) Price,About 30 EUR |
Sound
| Loudspeaker | Yes |
| 3.5mm jack | Yes |
Connectivity
| WLAN | No |
| Bluetooth | No |
| GPS | No |
| NFC | No |
| Radio | No |
| USB | No |
Nokia 1202 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Nokia 1202 Price in Karachi | Rs 2,200/- |
|---|
| Nokia 1202 Price in Lahore | Rs 2,200/- |
|---|
| Nokia 1202 Price in Faisalabad | Rs 2,200/- |
|---|
| Nokia 1202 Price in Islamabad | Rs 2,200/- |
|---|
| Nokia 1202 Price in Peshawar | Rs 2,200/- |
|---|
| Nokia 1202 Price in Quetta | Rs 2,200/- |
|---|