Specification
Price In Pakistan
| Box Price | Rs 79,999/- |
| USD Price | $ 249/- |
| Brand | Vivo Mobiles |
| Model No | Vivo Y300 |
Launch
| Launch Date | 2024, October 16 |
Network
| Technology | GSM / HSPA / LTE / 5G |
| 2G bands | GSM 850 / 900 / 1800 / 1900 - SIM 1 & SIM 2 |
| 3G bands | HSDPA 850 / 900 / 1700(AWS) / 1900 / 2100 |
| 4G bands | LTE |
| 5G bands | SA/NSA |
| Speed | HSPA, LTE, 5G |
Body
| Dimensions | 163.2 x 75.9 x 7.8 mm or 8.0 mm |
| Weight | 188 g or 190 g (6.63 oz) |
| Build | Glass front, plastic back, plastic frame IP64, dust and water resistant |
| SIM | Hybrid Dual SIM (Nano-SIM, dual stand-by) |
| Colors | Titanium Silver, Carbon Black, Green |
Display
| Type | AMOLED, 1B colors, 120Hz, 1200 nits (HBM), 1800 nits (peak) |
| Size | 6.67 inches, 107.4 cm2 (~86.7% screen-to-body ratio) |
| Resolution | 1080 x 2400 pixels, 20:9 ratio (~395 ppi density) |
Platform
| OS | Android 14, Funtouch 14 |
| Chipset | Qualcomm SM4450 Snapdragon 4 Gen 2 (4 nm) |
| CPU | Octa-core (2x2.2 GHz Cortex-A78 & 6x1.95 GHz Cortex-A55) |
| GPU | Adreno 619Adreno 613 |
Memory
| RAM | 8GB/12GB |
| Storage | 256GB UFS 2.2 |
| Card Slot | microSDXC (uses shared SIM slot) |
Main Camera
| 2 |
| Double | 50 MP, f/1.8, (wide), 1/1.95", 0.8µm, PDAF |
| 8 MP, f/2.2, 120˚ (ultrawide) |
| Features | Ring-LED flash, panorama, HDR |
| Video | 1080p@30fps |
Selfie Camera
| Single | 1 |
| 32 MP, f/2.5, (wide) |
| Video | 1080p@30fps |
Battery
| Capacity | Li-Ion 5000 mAh, non-removable |
| Charging | 80W wired, 80% in 30 min (advertised) Reverse wired |
Smartphone Features
| Sensors | Fingerprint (under display, optical), accelerometer, gyro, proximity, compass |
Sound
| Loudspeaker | Yes, with stereo speakers |
| 3.5mm jack | No 24-bit/192kHz Hi-Res audio |
Connectivity
| WLAN | Wi-Fi 802.11 a/b/g/n/ac, dual-band |
| Bluetooth | 5.1, A2DP, LE |
| GPS | GPS, GLONASS, GALILEO, BDS, QZSS, NavIC |
| USB | USB Type-C 2.0, OTG |
Vivo Y300 City Prices in Pakistan
| City | Price |
|---|
| Vivo Y300 Price in Karachi | Rs 79,999/- |
|---|
| Vivo Y300 Price in Lahore | Rs 79,999/- |
|---|
| Vivo Y300 Price in Faisalabad | Rs 79,999/- |
|---|
| Vivo Y300 Price in Islamabad | Rs 79,999/- |
|---|
| Vivo Y300 Price in Peshawar | Rs 79,999/- |
|---|
| Vivo Y300 Price in Quetta | Rs 79,999/- |
|---|